Hayat ile Barış İmzalamak

Günümüzde yaşam zorluklarının artması ile birlikte en az bir alanda bile olsa en iyisi olmak durumundayız. Aksi halde bu kadar fazla nüfusun olduğu bir dünya içerisinde herkesin yaşam için ayrı bir mücadelesi varken sivrilip kendimize ait bir dünyanın içerisinde yaşayabilmek oldukça güç. Yaşam koçluk eğitimleri tam da bu zorlukları azaltmak üzere oluşturulmuş olup hayatla kavga etmeden onun suyuna giderek nasıl bir yol çizebileceğimizi göstermektedir. Tabi ki bu alanda da branşların oluşması kaçınılmazdır. Yaşamı tamamıyla bir bütün olarak ele almak ve bu konuda sertifika sahibi olmak insanın ömrünü alır. Ancak, örneğin ilk etapta ilişkiler konusu ele alınıp uzmanlaştıktan ve üzerinde çalışmalar yapıldıktan sonra iş alanına da başlangıç yapılabilir.

Yaşam Labirentini Çözmek

Yaşam dediğimiz de o kadar büyük bir alandan bahsediyoruz ki ne yazmakla biter ne de eğitimini ve sertifikalarını almakla. Bir çocuğun kendine ait bir yaşamı varken, o çocuğun yaşamındaki anlık durumları bile değişim gösterebilirken erişkin bir bireyin hayatının tamamını ele almak kaydı ile nasıl her konuda mükemmel bir yaklaşım çizebileceğimizden bahsedebiliriz ki? Yaşam, bir çocuğun dünyasından bile ele alınırken koskocaman bir labirentin içerisine atar bizi. Bunun sonucunda ‘madem yaşam bu kadar karışık bir iş, en iyisi hiç ele almamak ve bu çalışmalara adım atmamak’ gibi bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Yaşam koçluk eğitimleri almaktan biraz tedirgin olabilirsiniz. Böyle bir durumda da yaşam ile dost ve uyumlu aynı zamanda da çakışmadan paralel bir hayat sürülmeyeceği gibi çevrenizdeki insanların da bu çaprazlamalara dahil olması ile işin içinden çıkılmaz bir noktada kendinizi bulabilirsiniz.

Yaşam Koçluk Eğitimleri Kimin İçin?

Yaşam koçluk eğitimleri öncelikle kendi dünyamızı ele alarak başlar. Zaten çevremizde yardım eli uzatacağımız herkes bizim yaşamımızın az ya da çok yer kaplayan bir parçası değil midir?

Ama iş hayatınız sebebiyle, ama gönül işiniz veya kan bağı sebebiyle… Hatta kim bilir belki de bir anda hayatınızın size oynadığı bir oyunun anlık karşılaşması neticesinde bir insan var kaşınızda ve siz ona yardım ediyorsunuz. Gördüğünüz üzere hangi noktadan bakarsak bakalım bir şekilde bizim yaşamımıza ilişik bir parça var. Ve bunun sonucunda yine hangi pencereden bakarsak bakalım direk veya dolaylı olarak aslında biz kendi hayatımız için alıyoruz yaşam koçluğu eğitimlerini. Ve yine kendi hayatımız için yaşam koçluğu sertifikası ile ilgileniyoruz.

Yaşam Koçluk Sertifikası Ne Kazandırır?

Yaşamımızda yer alan her aksaklık sadece bizden kaynaklanmaz. Çevremizdeki bazı insanların mutsuzlukları, hüzünleri, yaşam zorlukları bizi er ya da geç bulur. Hem çevremizdeki insanların yaşam zorluklarına yardım edebilmek ve sonucunda da yazımızda bahsettiğimiz gibi kendi yaşamımıza ışık tutabilmek yaşam koçluğu sertifikasının bize en büyük kazançlarından olacaktır.

Diğer insanların yaşamlarına ışık tutabilme ve doğru analizler ile doğru yolu bulabilmeleri konusunda yeteneklerimizin artması ile birlikte sertifikamız bize aynı zaman da bir iş alanı da oluşturabilir.